Najczęściej pierwszą styczność z prawnikiem mamy podczas porady prawnej. To, co jest określane potocznie poradą prawną, to nic innego jak indywidualne spotkanie z adwokatem. Aby udzielana nam porada była wyczerpująca oraz wyjaśniała wszystkie nasze wątpliwości, warto się do niej odpowiednio przygotować.
Już zapisując się na poradę prawną warto wyjaśnić w kilku zdaniach adwokatowi nasz problem. Podstawowa informacja dla adwokata to, jakiej gałęzi prawa porada będzie dotyczyć (prawo karne, prawo gospodarcze, prawo rodzinne itp.). Taka informacja umożliwi przygotowanie się przez adwokata do porady, w tym – sprawdzenie stosownych przepisów oraz orzecznictwa. Nie należy jednak oczekiwać, że adwokat odpowie na nurtujące nas pytania już przez telefon. Większość spraw, z którymi przychodzi się do prawnika, jest zbyt skomplikowana na udzielanie porad telefonicznych.
Na poradę prawną należy udać się ze wszelkimi dokumentami, które dotyczą sprawy. Warto zawsze zabrać ze sobą więcej dokumentów niż mniej – adwokat sam oceni, które z nich mają znaczenie dla sprawy. Jeśli dokumentów jest naprawdę dużo i konieczna jest ich wcześniejsza analiza, to warto umówić się z adwokatem na dostarczenie ich na kilka dnia przed planowanym terminem spotkania. Inaczej może okazać się, że na poradę prawną będziemy musieli przyjść dwa razy.
Przygotowując się do porady prawnej możesz zapisać sobie wszystkie kwestie, o których chcesz opowiedzieć i o które chcesz się dopytać. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której pominiesz jakieś istotne dla sprawy okoliczności albo pozostawisz jakieś wątpliwości niewyjaśnione.
Pamiętaj również, że nie w każdej sytuacji jest możliwe udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania na jednym spotkaniu. Niekiedy sprawa może okazać się tak skomplikowana, że konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowej analizy stanu prawnego lub orzecznictwa. W takiej sytuacji prawnik przedstawi Ci problemy wymagające wyjaśnienia i umówi się z Tobą na kolejne spotkanie. Przy bardzo skomplikowanych materiach najlepszym rozwiązaniem może okazać się zlecenie adwokatowi sporządzenia opinii prawnej na piśmie.